Członkowie grupy   |   Sektor publiczny

Gmina Wołczyn

Data publikacji: 11 stycznia 2024  Drukuj 

Gmina Wołczyn położona jest w północnej części województwa opolskiego i należy do powiatu kluczborskiego. Jest to gmina miejsko-wiejska. Powierzchnia gminy wynosi 241 km ², co plasuje ją na czołowym miejscu wśród gmin Opolszczyzny. Gmina liczy ok.14.000 mieszkańców. Na terenie gminy znajduje się jeden ośrodek miejski – Wołczyn, który liczy sobie blisko 750 lat.

Atutami gminy jest: czysta woda, zdrowe powietrze, nieskażone środowisko naturalne, wiele terenów umożliwiających zdrowy wypoczynek. Ziemia wołczyńska bogata jest również w piękne lasy o różnorodnym drzewostanie, obfitujące w zwierzynę i malownicze rzeczki. Atrakcyjność tych lasów potwierdza 28 zaewidencjonowanych pomników przyrody. Dla ochrony najcenniejszych elementów ekosystemów leśnych na terenie gminy Wołczyn utworzono dwa rezerwaty przyrody: “Komorzno” i „Krzywiczyny” oraz użytek ekologiczny „Rozalia” na terenie miejscowości Komorzno. Lasy znajdujące się w południowej części gminy są częścią Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.

Najcenniejszym bogactwem naturalnym znajdującym się na terenie Gminy Wołczyn są obfite zasoby leczniczych, termalnych wód solankowych. Gmina intensywnie dąży do zagospodarowania tego niezwykłego bogactwa. W opinii Instytutu Medycyny Uzdrowiskowej w Poznaniu solankę wołczyńską można by zastosować zarówno do kąpieli jak i do inhalacji. Stwarza to gminie Wołczyn duże możliwości rozwoju szczególnie w obszarze turystyki.

Tagi

left
right
right