Grupa rybacka

Informacje o Grupie Rybackiej “Opolszczyzna”

Data publikacji: 11 sierpnia 2023  Drukuj 

Zachęcanie do wzrostu spożycia lokalnych ryb, wspieranie rozwoju obszaru związanego z gospodarką rybacką, promocja zdrowego stylu życia oraz dbałość o środowisko naturalne to główne cele Grupy Rybackiej “Opolszczyzna”. Do stowarzyszenia założonego w 2009 roku należą lokalne samorządy, państwowe i prywatne gospodarstwa rybackie, przedstawiciele branży HoReCa, Opolski Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego, oraz sympatycy i miłośnicy lokalnych ryb hodowanych na Opolszczyźnie – głównie karpia i pstrąga.
Pomagamy gminom, instytucjom i przedsiębiorcom w pozyskiwaniu funduszy europejskich. Wspieramy gospodarstwa rybackie. Pośredniczymy w kontaktach z instytucjami i integrujemy branżę. Wspieramy sektor HoReCa organizując szkolenia kulinarne oraz promując miejsca gdzie można zjeść lokalne ryby. Przekonujemy, że warto je jeść oraz uczymy jak przyrządzać smacznie, zdrowo i oryginalnie. Organizujemy warsztaty, szkolenia, lekcje plenerowe oraz akcje edukacyjne dla różnych grup wiekowych i zawodowych.
Prowadzimy edukację przyrodniczą i ekologiczną na temat bioróżnorodności związanej z gospodarką rybacką oraz retencyjnego znaczenia stawów hodowlanych dla ekosystemu.

Podkreślamy wielowiekowe tradycje gospodarki rybackiej na Opolszczyźnie, głównie w okolicach Niemodlina, Pokoju i Tułowic. Uświadamiamy gospodarcze znaczenie hodowli ryb na Opolszczyźnie, która jest w krajowej czołówce pod względem produkcji karpia. Zwieńczeniem naszych wszystkich działań jest Wojewódzkie Święto Karpia Opolskiego oraz ogólnopolski konkurs kulinarny “Czas na rybę!”. Oczywiście z karpiem w roli głównej.

left
right
right