Gdzie po rybę? | Gospodarstwa rybackie | Sektor rybacki

Gospodarstwo Rybackie “Trzęsina”, Bożena i Piotr Sochor

gospodarstwa
Zadzwoń Wyznacz trasę

GOSPODARSTWO RYBACKIE “TRZĘSINA”, BOŻENA I PIOTR SOCHOR

Gospodarstwo Rybackie Trzęsina jest jednym z najmniejszych na Opolszczyźnie. To 3 stawy i dwa magazyny stawowe o łącznej powierzchni zaledwie 5 hektarów lustra wody. Gospodarstwo Trzęsina położone jest w gminie Turawa, niedaleko Osowca. Założył je, na początku lat 90 tych Teofil Panek – z zawodu chemik ceramik, który sporo podróżował. Rybactwa musiał się nauczyć od innych. Pomogła mu w tym przynależność do Grupy Rybackiej Opolszczyzna. Był jednym z jej założycieli. 

Dziś Teofil Panek jest szczęśliwy. Zrealizował swoje marzenia o budowie stawów i ma już następców, którzy przejęli prowadzenie hodowli. Córka Bożena i zięć Piotr zarządzają niewielkim, rodzinnym gospodarstwem prowadzącym ekstensywną hodowlę karpia. Średnio rocznie odławia się tu zaledwie 2 tony ryby handlowej, sprzedawanej wyłącznie w okresie poprzedzającym Wigilię. Cała rodzina podkreśla, że zależy im bardziej na jakości niż ilości ryb. Satysfakcję czerpią z tego, że mają swój własny zakątek uroczej natury i miejsce odpoczynku niż zysk finansowy. Jak mówi Teofil – Nie chodzi tylko o ekonomię, ale o wrażenia estetyczne i duchowe. 

Dla Bożeny i Piotra rybactwo to fach dodatkowy. Oboje pracują zawodowo gdzie indziej, ale ponieważ odziedziczyli pasję do ryb to chętnie spędzają czas nad wodą. Jesień to pora gdy zapraszają znajomych i wspólnie z nimi odławiają karpie, a potem świętują przy ognisku. Niedawno dzięki dotacji z Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze wybudowali punkt sprzedaży bezpośredniej z bieżącą, ciepłą wodą. Teraz już nie marzną i mogą profesjonalnie obsługiwać klientów. Ich karpie sprzedają się błyskawicznie.

Najważniejsze informacje
  • powierzchnia stawów: 5 ha
  • karp, amur, lin
  • sprzedaż hurtowa i detaliczna wyłącznie w grudniu
  • punkt sprzedaży bezpośredniej

Tagi

left
right
right