Gdzie po rybę? | Gospodarstwa rybackie | Sektor rybacki

Gospodarstwo Rybackie Zenon Poprawa

gospodarstwa
Zadzwoń Wyznacz trasę

Gospodarstwo Rybackie Zenona Poprawy to 8 stawów o łącznej powierzchni 31 hektarów w okolicach wsi Żabiniec w Gminie Pokój. Roczna produkcja to około 20 – 25 ton karpia i śladowe ilości amura oraz szczupaka. Podstawą jest hodowla karpia handlowego sprzedawanego głównie odbiorcom hurtowym w okresie przedświątecznym. Pan Zenon bardzo dba o dobrostan ryb i ich jakość. Materiał zarybieniowy bierze tylko z dwóch pewnych źródeł. Swoje ryby dokarmia wyłącznie zbożami od sąsiadów, którzy prowadzą niewielkie gospodarstwa rolne. Sam bardzo lubi gotować i wędzi swoje karpie. Jest aktywnym członkiem Grupy Rybackiej “Opolszczyzna”. 

Zenon Poprawa jest niepoprawnym optymistą i wielkim miłośnikiem ryb. Na swoje stawy wymykał się nawet podczas krótkiej choroby. Dzięki temu, że je dużo karpi, szybko się wyleczył i jest wciąż zdrów jak ryba. Gdy mówi o swojej hodowli wciąż się uśmiecha, bo rybactwo jest dla niego źródłem szczęścia i satysfakcji. Zwłaszcza, że narodziło się z dziecięcych marzeń. Za najlepszą rekomendację swoich karpi uważa opinię wiernych klientów, którzy cenią jego ryby i od lat je kupują.

Biologią ryb i ich rozwojem Zenon Poprawa fascynował się już od dzieciństwa. Jego wiedza w tym zakresie dziwiła nawet nauczycieli, bo lektury na ten temat pochłaniał z pasją i zaangażowaniem. Niestety nie poszedł od razu za swoimi marzeniami. Z zawodu jest mechanikiem, ale to mu się bardzo przydało gdy w 1992 roku wreszcie postanowił zrealizować swoje młodzieńcze zamiłowanie i wybudował pierwsze trzy stawy. Kolejne zbiorniki usypał w 2003 roku. Do dziś je chętnie osobiście remontuje i pogłębia, bo na obsłudze maszyn zna się nieźle. Nie wyobraża sobie życia bez ryb i każdą wolną chwilę spędza na stawach.

Najważniejsze informacje
  • powierzchnia stawów: 31 ha
  • karp, amur, szczupak
  • hurt, detal, ryba żywa, patroszona i wędzona
  • możliwość transportu żywych ryb

Tagi

left
right
right