Pozostałe wydarzenia   |   Wydarzenia

Otwarcie Muzeum Rybactwa Śródlądowego i Ochrony Wód w Sierakowie

Data publikacji: 26 czerwca 2023  Drukuj 

🐠 To był ważny weekend dla branży rybackiej.

Na zaproszenie Burmistrza Gmina Sieraków nasz Prezes Jakub Roszuk wziął udział w otwarciu Muzeum Rybactwa Śródlądowego i Ochrony Wód przy Biblioteka Publiczna Gminy Sieraków stworzonym w odrestaurowanym kościele ewangelickim, który zawalił się ponad 10 lat temu.

🐠 Inicjatywa szlachetna, obiekt bardzo ważny, uroczystość podniosła, ale rodzi się kilka refleksji dotyczących proporcji i skali prezentacji zawodu rybaka/ichtiologa w tym pięknym miejscu.

Zdaniem naszego Prezesa, który jest absolwentem technikum rybactwa w Zespół Szkół w Sierakowie zbyt mało miejsca poświęcono prezentacji i promocji zawodu rybaka/ichtiologa, który staje się zawodem ginącym i zanikającym.

🐠 Brak specjalistów w tej dziedzinie ujawnia się w takich sytuacjach jak choćby ubiegłoroczna katastrofa ekologiczna na Odrze. W instytucjach mających się zajmować rozwiązywaniem tych problemów i dbaniem o środowisko brak fachowców znających się na rybach. Dlatego trzeba promować zawody #RYBAK#ICHTIOLOG i wspierać szkołę kształcącą specjalistów w tej dziedzinie. Bo tu na pewno nie sprawdzi się przysłowie, że “Na bezrybiu i rak ryba”.

🐠 Przypomnijmy, że Zespół Szkół w Sierakowie jest jedyną placówką w kraju, która kształci młodzież w zawodzie TECHNIK #RYBACTWA ŚRÓDLĄDOWEGO. Zespół Szkół im prof. Maksymiliana Siły-Nowickiego w Sierakowie to jedyna w Polsce szkoła AKWAKULTURY, AKWARYSTYKI I WĘDKARSTWA. Mało tego, to jedna z dwóch tego typu szkół w Europie. Drugą jest Střední rybářská škola a VOŠ VHE Vodňany. Absolwentów – przyszłych rybaków/ichtiologów jest zdecydowanie za mało, a wyzwań przybywa.

fot. organizatorów, prywatne i M. Malinowski z FB Gminy Sieraków

Tagi

left
right
right