Gmina Niemodlin położona jest na skraju Borów Niemodlińskich stanowiących obszar chronionego krajobrazu, reliktu wczesnośredniowiecznej puszczy. Teren Borów Niemodlińskich przecina rzeka Ścinawa Niemodlińska, która zasila szereg stawów rybnych.
NIEMODLIN – leży w krainie geograficznej zwanej Równiną Niemodlińską w samym centrum dużego kompleksu leśnego jednego z największych na Opolszczyźnie – Borów Niemolińskich. Równina Niemodlińska to obszar pomiędzy doliną Nysy Kłodzkiej na zachodzie i Białej na południowym – wschodzie, graniczący na południu z Płaskowyżem Głubczyckim. Jego sfalowana powierzchnia krajobrazowo zbliżona jest do tego ostatniego. Również tu przeważają uprawy rolne, ale sieć wodna jest bardziej rozwinięta a obszar równinny jest bardziej zalesiony. Doliny rzeczne są płytsze, szersze i często lekko podmokłe.
Miasto usytuowane jest przy trasie 46 prowadzącej z Opola do Nysy i dalej w stronę Sudetów (do Kłodzka, przejść granicznych z Republiką Czeską: Kudowa Zdrój, Boboszów). Oddalone jesto od Opola o 25 km i 30 km od Nysy. W bliskim sąsiedztwie Niemodlina znajduje się autostrada A4, a w miejscowości Sosnówka znajduje się zjazd z autostrady.
Okolice Niemodlina, to także ciekawy zespół krajoznawczy regionu. Z punktu widzenia turystyki i krajoznawstwa najciekawiej zapowiada się zachodni skraj Borów Niemodlińskich, zwłaszcza gdy weźmie się pod również uwagę leżące w jego pobliżu miasteczka i wsie. Przez ten teren przewija się rzeka Ścinawa Niemodlińska prawobrzeżny dopływ Nysy Kłodzkiej. Jej biegowi towarzyszą osiedla, leśne polany, łąki nadbrzeżne i liczne stawy. Pod osłoną niemodlińskich lasów rośnie również także wiele roślinności uznanych za pomniki przyrody. Trzy kilometry od Niemodlina w miejscowości Lipno znajduje się piękny czterohektarowy park, w którym znajduje się kilkadziesiąt gatunków i odmian egzotycznych drzew i krzewów strefy umiarkowanej całego świata. Nie brakuje także okazów rodzimych, które reprezentuje przede wszystkim reliktowy miłorząb dwudzielny – jeden z największych w Polsce.
Rejon ten pod względem bogactwa stojących wód powierzchniowych, należy do najzasobniejszych na Opolszczyźnie. Tradycje hodowli ryb w okolicach Niemodlina sięgają XVI wieku. W chwili obecnej niemodlińskie stawy to kilkadziesiąt zbiorników należących do Gospodarstwa Rybackiego Lasów Państwowych w Niemodlinie, które gospodaruje na powierzchni sięgającej tysiąca hektarów. Właścicielami stawów są też osoby prywatne, które równie dobrze radzą sobie z hodowlą ryb. Podstawą hodowli jest tu karp, ale istotną rolę odgrywa także hodowla amura, tołpygi białej i pstrej, suma, szczupaka oraz lina i karasia. Niemodlińska kraina, to „świat stawów, trzcin, ptaków i dziesiątków gatunków chronionej roślinności – miejsce unikatowe”.
Tagi