Ostoja to nazywa Gospodarstwa Rybackiego Wacława i Grzegorza Landwójtowiczów położone w Święcinach w Gminie Murów. To 5 stawów i dwa magazyny stawowe o łącznej powierzchni 20 hektarów, zasilane wodą z rzeki Bogacicy. Stawy są bogate w fitoplankton i mają piaszczyste dna. Tutejsze warunki glebowo środowiskowe sprawiają, że karpie królewskie z Ostoi mają charakterystyczny, złoty kolor i niepowtarzalny smak chwalony przez klientów. Odławia się tu w sezonie od 10 do 15 ton ryby handlowej – głównie karpia, ale też nieco amura i szczupaka. Ostoja prowadzi wyłącznie hurtową sprzedaż ryby handlowej i kroczka.
Nazwa gospodarstwa jest nieprzypadkowa, bo Ostoja to miejsce niezwykle spokojne, pełne unikatowej fauny i flory. Karpie mają tu znakomite warunki do życia i spokojnego wzrostu. Gospodarstwo założył na początku lat 90. Wacław Landwójtowicz. Było to jego wielkie marzenie, bo lubił być blisko przyrody. Jeszcze zanim wybudował stawy uczęszczał na kursy rybackie. Swoją pasję przekazał synowi, który dziś sam prowadzi gospodarkę rybacką i czerpie z tego dużo satysfakcji. Grzegorz Landwójtowicz był w Komitecie Założycielskim Grupy Rybackiej Opolszczyzna, jest aktywnym członkiem stowarzyszenia. Wciąż inwestuje w rozwój i unowocześnia gospodarstwo.
Dzięki dotacjom unijnym gospodarstwo posiada samochód do transportu ryb, łodzie paszowe i mechaniczny żuraw do wyciągania odłowionych ryb. W przyszłości planowana jest budowa punktu detalicznej sprzedaży bezpośredniej, aby sprzedawane ryby były oprawiane, przechowywane i pakowane w warunkach oczekiwanych przez coraz bardziej wymagających klientów. Priorytetem Ostoi jest jakość ryb. Właściciele dbają o to już na etapie zakupu narybku kupowanego od zaufanych gospodarstw. Także ziarno, którym dokarmiane są karpie pochodzi od sprawdzonych rolników. To przede wszystkim pszenica i kukurydza. Ostoja dba też o komfort, swobodę i przestrzeń życiową swoich karpi. Nie zagęszcza nadmiernie obsady stawów. Na hektar lustra wody obsadza maksymalnie 900 sztuk.
Tagi