Gospodarstwo Rybackie Lasów Państwowych w Niemodlinie jest największe na Opolszczyźnie. Prowadzi hodowle w stawach o powierzchni prawie tysiąca hektarów. Ponad 700 z nich znajduje się na terenie Borów Niemodlińskich, a 250 hektarów w województwie śląskim, na terenie rezerwatu Łężczok w okolicach Raciborza. Łącznie średnia produkcja roczna to około 400 ton ryby handlowej: amura, lina, szczupaka i tołpygi ale przede wszystkim słynnego niemodlińskiego karpia.
Gospodarstwo ma własne, wyselekcjonowane stada tarlaków. Wiosną, w tarliskach odbywają się malownicze karpiowe gody. Dzięki nim przychodzi na świat wysokiej jakości materiał zarybieniowy. Latem lipcówka czyli narybek letni przenoszony jest do większych stawów, a nadwyżki sprzedawane do innych gospodarstw. Niemodliński karp cieszy się popularnością, bo dzięki stosowaniu klasycznych metod chowu i karmienia – został wpisany na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Niemodliński karp jest hodowany w cyklu trzyletnim. Jest w pełni ekologiczny, bo nie jest karmiony żadnymi dodatkami, nie stosuje się żadnej chemii. Po osiągnięciu wagi handlowej – 1,5 do 2 kg, z początkiem października, następują odłowy.
Karpie trafiają do magazynów zasilanych wodą ze Ścinawy Niemodlińskiej znajdują się na terenie siedziby gospodarstwa położonego w sąsiedztwie niemodlińskiego zamku. Jego historyczni włodarze już przed wiekami jego czerpali zyski z hodowli ryb. Gospodarstwo ma własny punkt sprzedaży bezpośredniej, w którym sezonowo kupić można rybę żywą i patroszoną, ale wymagania klientów są coraz większe. Nie zapominając o tradycji, niemodlińskie gospodarstwo inwestuje i idzie z duchem czasu. Uruchomiło przetwórnię. Ruszyła sprzedaż płatów, dzwonka, ryb w marynacie oraz karpi i tołpyg wędzonych we własnej wędzarni.
Gospodarstwo jest jednym z założycieli Grupy Rybackiej “Opolszczyzna”. Od wielu lat aktywnie przyłącza się do organizacji Święta Karpia i innych wspólnych wydarzeń promujących lokalne ryby. O jakości niemodlińskich ryb i przetworów świadczy zainteresowanie klientów. Podczas Wojewódzkiego Święta Karpia Opolskiego do promocyjnego stoiska gospodarstwa ustawiają się długie kolejki.
Tagi