Gdzie po rybę? | Gospodarstwa rybackie | Sektor rybacki

Gospodarstwo Rolno-Rybackie Marcin Bartoń

gospodarstwa
Zadzwoń Wyznacz trasę

Gospodarstwo Rybackie Marcina Bartonia położone jest w Gminie Pokój, która jest swoistym zagłębiem karpiowym na Opolszczyźnie. Są tu wielowiekowe tradycje rybackie, do których ten gospodarz świadomie nawiązuje. Dwóm swoim stawom nadał kobiece imiona – podobnie jak robili to Wirtembergowie, którzy na tych terenach wybudowali swoje stawy w XVIII wieku. Historyczne akweny noszą imiona Zofii i Matyldy. Stawy Marcina Bartonia – wykopane w 2003 roku – na cześć sióstr nazwane są Justyna i Beata. 

Hodowla karpia to niewielka część działalności Marcina Bartonia. Prowadzona jest na dwóch stawach o powierzchni 10 hektarów. Podstawą prowadzonego razem z ojcem Wacławem gospodarstwa rolnego jest bowiem produkcja roślinna uprawiana na znacznie większym areale. Dzięki własnym zbożom tutejsze karpie mają bardzo dobrą dietę. Mają też bardzo czystą wodę ze Stobrawskiego Parku Krajobrazowego co korzystnie wpływa na ich smak. Hodowane są w cyklu dwuletnim, a materiał zarybieniowy kupowany jest od innych gospodarstw rybackich, których w okolicy nie brakuje. Gospodarstwo prowadzi sprzedaż tylko żywych ryb, w okresie przedświątecznym – hurtowo i detalicznie. W tym roku udało się odłowić ok. 7 ton karpia handlowego i nieco amura. 

Marcin Bartoń od samego początku należy do Grupy Rybackiej “Opolszczyzna” i aktywnie włącza się w prace przy tworzeniu jej strategii. Docenia korzyści płynące ze wspólnego działania na rzecz interesów branży. Chętnie też korzysta z dotacji z Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze. Dzięki nim zakupił łodzie paszowe, samochód z basenem do transportu ryb oraz inne urządzenia i maszyny wykorzystywane w gospodarstwie. Stawy wybudowane są na gruntach nie nadających się pod uprawę. Nadwyżki ziarna z produkcji rolnej zjadają karpie więc nic się nie marnuje co świadczy o dobrym gospodarowaniu. Nic dziwnego, że w planach jest budowa kolejnych stawów.

Najważniejsze informacje
  • powierzchnia stawów: 10 ha
  • karp, amur
  • hurt, detal, ryba żywa  
  • możliwość transportu żywych ryb

Tagi

left
right
right